vstup pro klienty
LOGIN
HESLO

Model GFS

GFS znamená "Global Forecast System". Model je provozován Americkým NCEP (National Centers for Environmental Prediction) - jednou ze složek NWS (National Weather Service) organizace spadající pod americkou agenturu pro výzkum atmosféry - National Oceanic and Atmospheric Organization (NOAA). Model je spouštěn 4x denně (00 UTC, 06 UTC, 12 UTC, a 18 UTC).

Interně používá pro předpovědi do 84 hodin rozlišení cca 55 km, do 180. hodiny 80 km, a dále pak 110 km. Meteorologové společnosti Meteopress používají data s rozlišením 1 stupně (zem. šířky / délky) - přibližně 100 km. Časově používáme předpověď na 180 hodin dopředu po 3 hodinách (00, 03, 06, 09, 12, 15, 18 a 21 UTC). GFS model se počítá na doméně -90...90 SŠ a -180...180 ZD – tedy globálně, to je jeho výhoda, protože jej lze použít pro předpověď pro jakékoliv místo na zemi – je to model globální, pro celou zeměkouli.

Stejného modelu pro tvorbu svých předpovědí používají i jiné firmy zabývající se klientskou meteorologií - např. AccuWeather, The Weather Channel, MetCheck, Weatheronline, TheWeatherOutlook. Buď používají přímo výsledků modelu GFS a nebo výsledky globálního modelu GFS používají jako vstupní, okrajové podmínky, pro modely běžící v jemnějším rozlišení na omezené oblasti – u nás třeba MEDARD počítaný v AV ČR.

V Meteopressu použitá data z modelu GFS s rozlišením cca 100 km jsou zjemňována na základě plošné interpolace na rozlišení s přesností do 50 km s přihlédnutím k aktuální orografii a základním klimatickým parametrům dané oblasti, čímž dochází k dalšímu zjemnění výsledků. Základní meteorologické prvky a vypočtené hodnoty jsou potom dle vlastních algoritmů přepočítávány a upravovány pro potřeby klienta – například generování „ikony počasí“ ve tvaru použitelném pro jednoduchou prezentaci počasí typu ZDP (zataženo, dešťová přeháňka).